Najnowsze artykuły:

Impresja zagościła w Puławach

Impresja zagościła w Puławach

Pokaz sukien ślubnych w Puławach, zorganizowany przez salon Impressja obfitował w przepiękne kreacje. Każda z panien po wypełnieniu kuponu...

Wasze ślubne galerie

Piątek, 21 Wrzesień 2007 23:35

Bramy weselne

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jednym ze zwyczajów weselnych, nawiązujących do kultury naszego państwa jest organizowanie tzw. bramy weselnej. Obecnie w niektórych częściach Polski zwyczaj ten powoli zanika. W wielkich miastach całkowicie zanikł. Jednak w innych rejonach, szczególnie na wsi, jest on w dalszym ciągu kultywowany.

KIEDY PAN MŁODY WYKUPUJE PRZYSZŁĄ ŻONĘ?

Najczęściej bramkę weselną robią sąsiedzi albo dalsi znajomi - tarasując drogę, bramę. Według tradycji, Pan Młody, jadąc po przyszłą żonę, musi wcześniej ją wykupić. Zazwyczaj wykupuje się butelką wódki (a nawet kilkoma) i cukierkami dla dzieci. Przed domem Panny Młodej bramkę często organizuje najbliższa rodzina: bracia, siostry, itp. Czasami warto mieć duży zapas butelek. Ciężko w to uwierzyć, ale niektórych rejonach kraju dla jednej pary robi się dwucyfrową liczbę bramek.

JAK ZROBIĆ BRAMĘ WESELNĄ?

Dawniej ludzie robiący bramy przebierali się w zabawne stroje, albo odgrywali scenki, a państwo młodzi dawali im za to wódkę. W obecnych czasach pomysłów także nie brakuje. Należy jednak pamiętać, że trzeba to robić w sposób kulturalny. Ważny jest odpowiedni ubiór, jeśli nie jest to jakaś śmieszna scenka wymagająca przebrania.

Minimalna oprawa to wstążka, stolik, kieliszki, wódka itp. W ten sposób można już zablokować przejazd. Gdy podejdzie starosta, bądź świadek, rozpoczyna się targowanie. Przynosi po kolei butelki wódki. Jeśli ilość odpowiada organizującym bramkę, nalewają oni do kieliszków swoją wódkę, piją ze starostą, po czym przepuszczają Pana Młodego, bądź Parę Młodą jadącą do ślubu. Przy targowaniu nie należy być zbyt natarczywym, ponieważ można zepsuć klimat wesela i po części radość Młodych. Miłym gestem jest wręczenie kwiatów Pannie Młodej i obowiązkowo, złożenie życzeń Młodej parze.

Można również zablokować przejazd tylko po to, by wypić z Młodymi szampana, złożyć życzenia i wręczyć kwiaty. Idealnym dodatkiem może być wręczenie dwóch białych gołębi, które para puszcza do góry. Ile głów tyle pomysłów, a może być śmiesznie. Wystarczy przygotować krótką inscenizację. Można grać w karty, myć/naprawiać samochód/traktor lub inny pojazd. Śmieszny może być poród czy pieczenie ciasta. Znane są także obrazy cięcia drzewa, ratowania życia, czy stworzenie plaży na środku drogi.

1 Komentarz

  • komentarze; Poniedziałek, 30 Listopad 2009 18:52 Umieszczone przez:

    jedna z najlepszych polskich tradycji, jednak już prawie w zaniku. a szkoda... polecam z całego serca!

Dodaj komentarz

Przekierowanie do serwisu nasz-album.pl

Sonda

Ile gości zapraszasz na wesele?

Odpisz na forum:

26/11/2015 14:54
26/11/2015 14:52
26/11/2015 13:16